Tegnap : Konstantin
Ma : Júlia, Rita
Holnap : Dezső
2012 Május
H K SzeCsP SzoV
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 

Párbeszéd lap logója
Honvédségi Szemle logója
Honvéd Altiszti Folyóirat logója
Megjelenés a médiában | 1994. augusztus 23. - Csak a bizalom esélyét kérjük



Csak a bizalom esélyét kérjük

Szabad Föld, 1994. augusztus 23.

Beszélgetés a katolikus tábori püspökkel

Lourdes-ban celebrálta katonák előtti első szentmiséjét püspökké szentelése után pár nappal dr. Ladocsi Gáspár, a Magyar Honvédség dandártábornoka.
A harminchatodik lourdes-i nemzetközi katonai zarándoklaton negyven magyar vallásos tiszt, tiszthelyettes, sorkatona és honvédségi közalkalmazott vett részt. Immár negyedik alkalommal jelentek meg a nemzetközi találkozón a magyar honvédségtől a hívő katolikusok képviselői, de először, hivatalosan is kinevezett tábori püspökük lelki vezetésével.

A jelentős múltra visszatekintő katonai zarándoklaton megjelent több mint húsz ország csoportjai között nem érezték idegennek magukat?

Ellenkezőleg, az elmúlt évek tapasztalatait felhasználva nagyon hamar sikerült föloldódni a magyar küldöttség tagjainak, és szinte azonnal teljes lelkülettel bekapcsolódtunk a programokba.
A magyar nép történelmében sok vallásos katona, hadvezér szerepelt. II. Rákóczi Ferenc kardja mellett mindig ott volt a rózsafüzér, Zrínyi Miklós, költő és hadvezér pedig így ír a Szigeti veszedelem előhangjában, ahonnan püspöki jelmondatom is választottam:
„Te, ki szűz Anya vagy, és szülted Uradat,
Az ki örökkén volt, s imádod fiadat
Úgy mint Istenedet és nagy monárchádat:
Szentséges Királyné! hívom irgalmadat.”

Ladocsi Gáspár, a szigetközi születésű negyvenkét éves püspök a győri bencések középiskolájának elvégzése után jelentkezett kispapnak. Sorkatonai szolgálatát akkoriban több mint ötven kispapjelölttel együtt a keménységéről híres alakulatnál, Lentiben töltötte.

A laktanyában nagyon sok jó embert megismertem. Jóleső érzés volt, hogy püspökké szentelésemre egykori rajomból szinte mindenki megjelent.

Az utóbbi évtizedekben a magyar fegyveres erők tagjait azért nem az a fajta vallásos érzület jellemezte, aminek alapján a lourdes-i zarándoklatra induló csoportba be lehetett kerülni...

Tisztában vagyok a katonai lelkészi szolgálat fogadtatásával, helyzetünkkel, bár a Magyar Honvédségen belül mind megértőbbek irántunk. Én a magam részéről nem is kérek különösebb elismerést munkánkért, csak a bizalom esélyét kérjük. A többit Isten segítségével, a munkánk eredményével akarjuk kiérdemelni.

Ladocsi Gáspár a teológiai tanulmányait befejezve, újmisés papként tanár lett a főiskolán. Elvégezte Budapesten a Hittudományi Akadémiát, doktorált, majd két évre Rómába küldték, ahol az ókeresztény egyházatyák teológiai munkásságát tanulmányozta, és szakdiplomát szerzett. A forrásművek jó részét görögből, latinból fordította magyarra.

Milyen szerepre vállalkozhat a katolikus tábori püspökség?

Sajnos először katonai temetésen kellett részt vennem, a megboldogult Kéri Kálmán vezérezredes úrnak adtunk végső tiszteletet. De alig várom, hogy részt vehessek a katonacsaládok újszülötteinek megkeresztelésében, bérmálásában, vagy katonai eskü celebrálásában. A hívő emberek életében e jeles eseményeken túl katonai lelkészek pozitív kapcsolódási pontokat keresve igyekeznek segíteni a nehéz lelkiállapotba került sorkatonákon, minden honvédségi dolgozón. De a jelenleg szervezés alatt álló katonai ordinariátus lelki szolgálatát minden esetben a vallásszabadság tiszteletben tartásával, igény szerint, és az önkéntesség figyelembevételével fogja végezni. A nyugat-európai, főként a francia, német és az olasz tábori lelkész szolgálatok tapasztalatai és a magyar, háború előtti hagyományokból tanulva, a mai elvárások és kihívások szerint részt vállalunk a hivő katonák erkölcsi nevelésében, személyiségük formálásban. Szándékaink szerint az egyes helyőrségi katonacsaládok lelkipásztori szolgálatán kívül eső hívőket a katonai tanintézetekben, vagy öregotthonokban is felkeresnénk, hogy lelki támaszt nyújthassunk.

Deák József