Tegnap : Konstantin
Ma : Júlia, Rita
Holnap : Dezső
2012 Május
H K SzeCsP SzoV
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 

Párbeszéd lap logója
Honvédségi Szemle logója
Honvéd Altiszti Folyóirat logója
Megjelenés a médiában | 2010. április Megemlékezés a Bazilikában
2010. április Megemlékezés a Bazilikában



A lengyel légikatasztrófa áldozataira emlékeznek a Bazilikában

reformatus.hu, 2010. április

A lengyel államfő halálát is okozó múlt szombati, szmolenszki légikatasztrófa áldozatainak emlékére április 14-én este fél nyolctól ökumenikus gyászistentiszteletet tartanak a Szent István Bazilikában. Tekintettel arra, hogy a lengyel tábori lelkészség teljes vezérkara is odaveszett, ezt az istentiszteletet a tábori püspökségek szervezik.

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia részéről Bíró László katolikus tábori püspök és helynöke Berta Tibor ezredes fog szolgálni.

A Magyarországi Evangélikus Egyházat Lackner Pál dandártábornok, protestáns tábori püspök, a Magyarországi Református Egyházat Mészáros László alezredes, tábori esperes képviseli.

Az igei szolgálatot Bíró László és Lackner Pál püspökök végzik. A megemlékezés végén a záró imádságot Dorota Pawerowa lengyel származású evangélikus teológushallgató mondja el.

A Lech Kaczynski lengyel államfőt és kíséretét szállító Tu-154-es kormányrepülőgép április 10-én zuhant le az oroszországi Szmolenszk közelében. A lengyel államfő és kísérete az 1940-ben lemészárolt 22 ezer lengyel tiszt és civil emlékére rendezett megemlékezésre tartott Katinyba, magánlátogatás keretében.

A katasztrófában 96 ember vesztett életét, közöttük a lengyel politikai és katonai vezetés számos képviselője.

Az áldozatok között van a lengyel fegyveres erők katonai, tábori  püspöke, a katolikus Tadeusz Ploski; titkára, és a tábori püspökség hivatalvezetője, Jan Osinski főhadnagy-lelkész; a lengyel ortodox egyház és az ortodox tábori püspökség vezetője, Miron Chodakowski érsek, és az evangélikus katonai lelkész, Adam Pilch.